Proboszcz

Koronka do Miłosierdzia Bożego Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy Pierwszy Piątek Miesiąca - Najświętsze Serce Pana Jezusa Pierwsza Sobota Miesiąca - Niepokalane Serce NMP Nieustający Różaniec Nabożeństwo Majowe Nabożeństwo Czerwcowe Różaniec Wypominki Roraty Gorzkie Żale Droga Krzyżowa

Nabożeństwa

Wypominki

 
Wpisany przez Ks. Jan Radzik    PDF Drukuj  
 

             Zbliża się listopad – miesiąc naszej szczególnej duchowej więzi ze zmarłymi oraz modlitwy w ich intencji. Kościół niemal od zarania swych dziejów szczególną troską modlitewną otacza zmarłych. Podczas każdej Mszy świętej modli się za wszystkich, którzy odeszli już z tego świata: „Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach i o wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości” (II Modlitwa Eucharystyczna). Błędne jest zatem i zupełne niepoprawne potocznie określenie „dusze, o których nikt nie pamięta, za które nikt się nie modli, które znikąd ratunku nie mają” – takich dusz nie ma. Jedną z form troski o zmarłych są tak zwane wypominki, występujące w naszej parafii w dwojakiej odmianie: jako listopadowe (miesięczne) – gdy imię zmarłego wyczytuje się podczas listopadowego nabożeństwa za zmarłych oraz roczne – gdy zmarłych wspomina się przez cały rok, w każdą niedzielę przed Mszą św.

                W naszym kościele w Lubczy wypominki jednorazowe odmawiamy od 2 do 30 listopada o godz. 16.30. Na Woli Lubeckiej (od 2 do 8 listopada) o godz. 16.30. Wypominki roczne w każdą niedzielę w Lubczy przed mszą św. o godz. 9.00. Na Woli Lubeckiej przed mszą św. o godz. 11.45.

                Nasz Wielki Rodak Jan Paweł II mówił w listopadzie 2003 roku w rozważaniach na „Anioł Pański”, iż: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

                Kościół więc nieustannie powierza w modlitwie zmarłych, którzy należeli za życia do danej wspólnoty, a także tych, których wiarę znał jedynie sam Bóg: „Pamiętaj o tych, którzy odeszli z tego świata (…) oraz o wszystkich, których wiarę jedynie Ty znałeś” (I Modlitwa Eucharystyczna). I to tutaj właśnie po raz kolejny objawia się wyznanie wiary Kościoła w miłosierdzie Boże względem zmarłych. To ono jest w stanie uratować także takiego człowieka, który – choć według naszego rozeznania – jest daleki od miłości Bożej, nie ma zamkniętej drogi do życia wiekuistego w „Ojczyźnie Niebieskiej”.

 

Pamiętajmy o naszych zmarłych i polecajmy ich miłosierdziu Bożemu w modlitwie wspominkowej.

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Parafia Rzymskokatolicka Krzyża Świętego w Szczytnie
    Szczytno
    ul. Kazimierza Jagiellończyka 1a
  • +48 793816566

Galeria zdjęć