Zmarli z Parafii Pierwsze Rekolekcje Adwentowe Pierwsza Pasterka Dwudziesta Rocznica Świeceń Ks.Proboszcza Pierwsze Imieniny w Kościele 70 Rocznica Ślubu Państwa Gwiazdów Sadzonki poświęcone przez Papieża Benedykta XVI Pierwsza Rocznica Poświęcenia Kościoła Pierwsze Uroczystości w Nowo Poświęconym Kościele Bierzmowanie Prymicja Pierwsza Komunia 2008 Ks. dr M. Midura z łodzią Boże Ciało 2008 Poświęcenie Pojazdów Poświęcenie Krzyża Poświecenie Sztandaru Koła Łowieckiego ŻBIK Obchody Świętego Huberta

Z Życia Parafii

Pierwsza Rocznica Poświęcenia Kościoła

Pierwsza Rocznica Poświęcenia Kościoła w Parafii Świętego Krzyża w Szczytnie.

W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin - w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa . Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia Chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej.

W dniu 6 kwietnia 2007 r. przypadła 1 rocznica poświęcenia nowego kościoła w Parafii Świętego Krzyża w Szczytnie tego roku był to Wielki Piątek a więc szczególny dzień w którym czci się Krzyż Pana Jezusa. Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć krzyżowa. Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i dał Mu imię, które jest ponad wszelkie imię (Flp 2, 8-9).

Kościół jest miejscem gdzie człowiek pragnie spotkać się z Bogiem. Siostra norbertanka Alberta Chrobak wyraziła to w słowach: "Muszę tutaj wspomnieć o atmosferze modlitwy i wiary, jaką odnajdywałam w kościele. Czy były to dni zwykłe czy też wielkie uroczystości - rezurekcja, pasterka, Boże Ciało, Gorzkie Żale, Triduum paschalne. Wiara i pobożność innych oddziaływały na mnie i były mi potrzebne, i często z mego wnętrza płynęły wtedy słowa wdzięczności i uwielbienia Boga, za dar wiary mojej, którą otrzymałam przez rodzinę, parafię..." Kościół jest Domem Bożym trzeba usilnej pracy pokoleń kapłanów, aby kościół stał się miejscem spotkania z Bogiem.

"Czym jest dla mnie kościół parafialny?"
Warto, aby pytanie: "czym jest dla mnie kościół parafialny?" zadał sobie każdy mieszkaniec Parafii Świętego Krzyża, a także każdy, kto urodził się i wychował na tej ziemi, a teraz mieszka poza swoją rodzinną miejscowością. Bogu niech będą dzięki za kościół parafialny

Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej / WIELKI CZWARTEK/ tradycyjnie dzieci w imieniu wszystkich parafian złożyły życzenia kapłanom pracującym w naszej parafii.

Kapłaństwa czcimy dzisiaj blaski,

Pośród hymnów i wśród pieśni

Dziękujemy Bogu za cud łaski.

Kapłan sprawuje Mszy Ofiarę,

Boskimi służy Sakramenty,

Kapłan pogłębia naszą wiarę

I uczy nas jak zostać świętym

Kapłan nas darzy rozgrzeszeniem,

I Boskim ciałem karmi nas.

Kapłan ostrzega przed zgorszeniem,

Pomaga nam w konania czas.

Kapłan oświeca nasze dzieci,

Pociechę ludziom w trosce śle.

Kapłan nadzieję wśród nas nieci

I miłość w świecie szerzyć chce.

Niełatwa droga jest kapłana,

Na drodze przeszkód cały zwał.

Lecz my prosimy za Ciebie Boga

By ci zwycięsko wytrwać dał.

Po uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej przenosi się procesjonalnie Najświętszy Sakrament na miejsce przechowania zwane „Ciemnicą”.

W czasie procesji przenoszenia Najświętszego Sakramentu śpiewany jest hymn: „ Sław, języku, tajemnicę Ciała i najdroższej Krwi..”, a śpiewowi nie towarzyszą już dźwięczne i radosne dzwonki, lecz drewniane kołatki.

Zwyczajem integralnie związanym z przeżyciem Triduum paschalnego w naszej polskiej duchowości jest urządzany we wszystkich świątyniach tzw. „Boży Grób” lub też „Grób Pański”. W którym umieszczona jest figura umęczonego Zbawiciela oraz miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Tradycja Bożego Grobu się starożytności chrześcijańskiej. Już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się specjalne obrzędy w miejscach uświęconych Męką Chrystusa i dotyczyły również złożenia Ciała Pańskiego do grobu wykutego w skale.W Polsce zwyczaj urządzania :”Bożego Grobu” sięga XIII wieku