Zmarli z Parafii Pierwsze Rekolekcje Adwentowe Pierwsza Pasterka Dwudziesta Rocznica Świeceń Ks.Proboszcza Pierwsze Imieniny w Kościele 70 Rocznica Ślubu Państwa Gwiazdów Sadzonki poświęcone przez Papieża Benedykta XVI Pierwsza Rocznica Poświęcenia Kościoła Pierwsze Uroczystości w Nowo Poświęconym Kościele Bierzmowanie Prymicja Pierwsza Komunia 2008 Ks. dr M. Midura z łodzią Boże Ciało 2008 Poświęcenie Pojazdów Poświęcenie Krzyża Poświecenie Sztandaru Koła Łowieckiego ŻBIK Obchody Świętego Huberta

Z Życia Parafii

Pierwsze Uroczystości w Nowo Poświęconym Kościele

Pierwsze uroczystości w nowo poświęconym kościele w Parafii Świętego Krzyża w Szczytnie

W dniach 6 do 9 kwietnia 2006 roku w tutejszej Parafii Świętego Krzyża w Szczytnie odbyły się po raz pierwszy w nowym kościele Rekolekcje Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne prowadził Ksiądz Kazimierz Dawcewicz Ojciec Duchowny Warmińskiego Seminarium Hosianum. Przez wszystkie dni rekolekcji frekwencja na Mszach Świętych była niebywała. Przychodzili nie tylko tutejsi parafianie ale także mieszkańcy Szczytna i okolic. Kapłani posługujący w konfesjonale mówili iż tylu ludzi spowiadających się dotąd nie widzieli. Spowiedź czasami trwała podczas całej Mszy Świętej, a jak zachodziła potrzeba to i dłużej.
Niedziela Palmowa przeżywana po raz pierwszy w nowym kościele była prawdziwą manifestacją wiary całej parafii, gdyż ludzie tłumnie przychodzili z palmami aby uczcić to wydarzenie.
Cały Wielki Tydzień a szczególnie Triduum Paschalne było wielkim przeżyciem dla wszystkich parafian. Tłumnie gromadzili się we wszystkie dni aby dobrze przygotować się do Dnia Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Czwartek cała parafia przyszła na wieczorną Mszę Świętą, aby podziękować za ustanowienie dwóch sakramentów świętych przez Pana Jezusa. Sakramentu Eucharystii – Pana Jezus zostawił się nam pod postaciami chleba i wina abyśmy się karmili Ciałem i Krwią Pańską. Maria i Klaudia w imieniu dzieci i dorosłych dziękowali kapłanom: ks. Andrzejowi Wysockiemu, ks. Zdzisławowi Żywica, ks. Andrzejowi Sosnowskiemu, którzy koncelebrowali uroczystą Mszę Świętą iż posługują i udzielają sakramentów świętych w tutejszej parafii.

Różne są życia koleje
Przed nami niewiadome
Tyś wybrał najlepszą cząstkę
Z Jezusem zawarłeś przymierze.
Kiedy On w twoją duszę
Tchnął iskrę powołania
Ty odpowiedziałeś słowo „tak”
I serce zabiło miłością.
Przyjm dziś podziękowanie
Za twoją decyzję wzniosłą.
Za lata wyrzeczeń młodzieńczych
I przy Jezusie wytrwanie
Również życzenia gorące,
Jak tylko dzieci dać mogą
Niech Chrystus na twojej drodze
będzie ci zawsze przystanią.
Spojrzyj na piękno kwiatów
W nich nasza miłość do ciebie
Niech chwila ta uroczysta,
Na zawsze w sercach zostanie.

Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu i nabożeństwo ucałowania krzyża. Wielu ludzi przyszło tego dnia aby pokłonić się i ucałować ten znak zwycięstwa po przez który Chrystus zbawił każdego z nas.

Wielka Sobota to dzień spoczynku Pana Jezusa w grobie . Mimo atmosfery przygnębienia i smutku dzieci wraz z rodzicami uśmiechając się tłumnie udawały się do kościoła aby poświęcić pokarmy wielkanocne, które święcił ks. Andrzej Sosnowski wikariusz tej parafii. Tego dnia także modliliśmy się przed grobem aby uświadomić także sobie nasze przemijanie i śmiertelność ale także budowaliśmy w sobie cnotę nadziei iż zmartwychwstanie Chrystusa jest początkiem naszego zmartwychwstania.

Chrystus Zmartwychwstał, Prawdziwie Zmartwychwstał – Alleluja . Te słowa radosne usłyszeliśmy podczas procesji i Mszy Świętej rezurekcyjnej. Parafianie wraz z odpowiedzialnymi osobami przygotowali procesję rezurekcyjną. Były dzieci w bieli które sypały kwiaty, Koła Żywego Różańca, panie noszące feletrony, panowie którzy nieśli chorągwie oraz dzieci które niosły poduszki. Po raz pierwszy od 15 lat procesja mogła swobodnie przejść dookoła kościoła. Dotychczas mała kaplica powodowała iż musieliśmy się wiele razy zatrzymywać, i wielu nie brało udziału w procesji z powodu ścisku i natłoku ludzi. Frekwencja tego dnia na wszystkich Mszach Świętych była duża, wielu ludzi przystąpiło do sakramentu eucharystii który w naszej parafii jest udzielany obecnie na kolanach gdyż są uczynione do tego specjalne balustrady które ułatwiają ludziom klękanie i wstawanie. Duże i przestronne prezbiterium pozwala na właściwe sprawowanie liturgii przez Służbę Liturgiczną Ołtarza znajdującą się w naszej parafii.

Niech te uroczystości sprawowane w tym roku w nowym kościele zachęca pozostałych parafian do licznego i systematycznego uczestnictwa w niedziele i święta w sprawowaniu kultu Bożego. Niech Dom Boży – Kościół który został wybudowany dla tutejszej społeczności spowoduje bliskość tego Boga wśród tych ludzi. Z Bogiem będzie łatwiej iść przez życie, z Bogiem wszystko będziemy mogli uczynić, z Bożym błogosławieństwem wszelkie zadania przeznaczone dla nas będą do zrealizowania. Na większą chwałę Boga i ludzi niech ta świątynia będzie znakiem, a tych którzy zatracili drogę do Boga nie przybliży i wskaże im drogę jaką mają